Na našem e-Shopu jsme začali prodávat model 1:43 „1956 Škoda 1201 Sedan“ . Abrex připravuje také nové barvy

Na našem e-Shopu Model DEPO jsme začali prodávat model 1956 Škoda 1201 Sedan ve velikosti 1:43. O model je velký zájem, další dodávku dostaneme z Abrexu zítra. Po Škodě Forman a Škodě 1201 ambulance/pohřební jde o třetí základní typ modelu, který Abrex vyrobil zcela v České republice.

Související: Model z této edice prodáváme v e-Shopu Model DEPO

Křivky kovového modelu sedanu jsou ztvárněné věrně a také kvalita jeho detailů je uspokojivá. Do galerie škodovek z doby socialismu tento model víc než patří.

Abrex zatím prodával omezené množství těchto modelů na svých výjezdních akcích. Nyní už vyrobili v Divišově dostatečné množství modelů, aby mohli civilní verzi osobního vozu 1956 Škoda 1201 Sedan uvolnit také pro autorizované prodejce modelů Abrex. Cena je nejnižší z modelů vyrobených v Česku – 795 Kč.

Model Abrex ‘1956 Škoda 1201 Sedan‘ ve velikosti není limitovaným modelem. V šedé barvě vyrobil Abrex asi tisícovku kusů a po této edici připravuje výrobu Sedanu v jiných barvách. Vedení Abrexu zatím nechce komentovat, o jaké další barvy půjde a jestli připravuje i policejní nebo další modifikace Sedanu. Jisté je zatím to, že půjde o historicky věrné barvy z továrního vzorníku AZNP Škoda pro 1201 Sedan z druhé poloviny padesátých let.

Černá barva modelu ‚1956 Škoda 1201 Sedan‘ je zatím jen fikcí připravenou ve Photoshopu. Abrex ji ale určitě v budoucnu vyrobí, protože černá v padesátých letech charakterizovala tyto vozy „malých papalášů“. V té době se totiž sedany do volného prodeje takřka nedostaly a většinou se v nich vozili jen komunističní funkcionáři na úrovni kraje nebo okresu.

Kvalita kovových modelů, které Abrex vyrábí výhradně v České republice, postupně roste. Je potěšitelné, že se částečně daří také stlačovat jejich cenu. Ve srovnání s provozy Abrexu v Číně, ale náklady na výrobu v Česku stále navyšuje vyšší cena pracovních sil a výrobních prostředků. Proto jsou modely ”Made in the Czech Republic“ částečně dražší než modely vyrobené v provozech v zahraničí. Abrex nicméně připravuje po Sedanu také další nové kovové modely, které mají být vyráběné zcela v České republice.

____________

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.