1976 Gaz-24 Volha – Veřejná Bezpečnost v dokonalém provedení Czech Auto Legends 1:18

Většina národa vůči ní měla averzi, ale příslušníci socialistické Veřejné bezpečnosti v ní sloužili rádi esenbáckou Volhu 24 je nejlepší mít pod kontrolou, třeba jako model 1:18 ve vitríně. Modelářské sdružení Czech Auto Legends CAL dokončilo omezenou sérii upravených modelů Volhy 24 Veřejné bezpečnosti 1:18. Exempláře zcela přestavělo z modelů německého e-Shopu Modelcarworld, které byly původně vyrobené v provedení Volkspolizei NDR z období sovětského Východního bloku.

Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO.

1976 Gaz-24 Volha – Veřejná Bezpečnost 1:18

Volha představovala v hierarchii osobních vozů Veřejné bezpečnosti špičku. Příslušníci socialistické bezpečnosti v těchto vozech sloužili nejraději. Pro stíhání zločinců to vhodné auto nebylo. V zatáčkách byla jedenapůltunová Volha s tuhou nápravou vzadu, bez stabilizátoru a na listových perech nebezpečná. Vůz navíc neměl posilovač řízení a s bubnovými brzdami vpředu i vzadu se obtížně brzdil. Esenbákům ale vyhovovalo, že Volhy byly prostorné, pohodlnější než žigulíky nebo škodovky a zimě dobře topily.

U útvarů Veřejné bezpečnosti patřily Volhy k prominentnějším vozům. Nechvalně známé jsou ze součinnosti s StB, ze zásahů proti disidentům, účastníkům nepovolených koncertů a z vyvážení nepohodlných odpůrců režimu nebo „mániček“ takzvaně „za město“.

CAL připravil model ve dvou variantách. Veřejnou bezpečnost z České socialistické republiky reprezentuje Volha 24 s pražskou volačkou na střeše.
Kompletní přestavba

Modeláři z CAL kompletně rozebrali původní model vozu GAZ-24 Volha východoněmecké policie v měřítku 1:18. Karoserii zbavili původního laku a kompletně přestříkali do barev Veřejné bezpečnosti. Obtisky s imatrikulací VB a s volacími znaky položili na čerstvě nastříkanou karoserii a zalakovali je transparentním lakem.

Výstražné světlo STOP na přední masce je vyrobeno v kombinaci 3D tisku a odlévaného červeného transparentního plexiskla.. SPZ představuje vůz z oddělení Veřejné bezpečnosti v Praze.
Precizní model majáku AZD 500 ve velikosti 1:18

CAL použil pro Volhu 1:18 v barvách Veřejné bezpečnosti svůj nový model majáku AZD 500. Stejně jako majáky CAL 1:43 je i tato nová verze v měřítku 1:18 odlitá tlakovým vstřikováním do ocelových forem. Rotátor majáku pod modrým plexikrytem je pochromovaný. Celá soustava složená ze čtyř dílů představuje nejdokonalejší model majáku AZD 500 ve velikosti 1:18.

CAL připravil model ve dvou variantách. Veřejnou bezpečnost ze Slovenské socialistické republiky představuje Volha 24 s nitranskou volačkou na střeše.

Nový model majáku AZD 500 ve velikosti 1:18 vyrobil CAL původně pro model LADA 2106 Veřejné bezpečnosti, který připravuje v barvách Veřejné bezpečnosti německý iScale. Protože se ale kvůli koronarovirové krizi výroba modelu LADA 2106 1:18 v Číně zdržela, využil zatím CAL svou majákovou výzbroj pro speciální edici Volhy 24 Veřejná bezpečnost.

Součástí majákové výbavy CAL jsou i klasická světla STOP. SPZ představuje vůz z oddělení Veřejné bezpečnosti v Nitře.
1976 Gaz-24 Volha – Veřejná Bezpečnost 1:18
Omezená edice

Modely 1976 Gaz-24 Volha – Veřejná Bezpečnost 1:18 vyrobil CAL zatím v počtu asi dvou desítek. Cena za modely je 3950 Kč. Vzhledem k individuálnímu charakteru série nebudeme zařazovat tyto modely do e-Shopu Model DEPO. Je možné objednat je mailem na info@modeldepo.cz, u výrobce CAL mailem na cal@volny.cz nebo přes Facebook Czech Auto Legends.

___________

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.