Abrex za necelou půlhodinu vyprodal poslední limitované modely Škoda 105/120 L vydané k 30. výročí 17. listopadu

Poslední várka modelů „Škoda 105 L – Občanské fórum, 30. výročí 17. listopadu 1989“ dnes uzavřela sérii tří limitovaných edicí škodovek k výročí Sametové revoluce. Abrex dal do prodeje všechny zbývající modely zlatohnědých limitovaných stopětek a také pár desítek zbývajících světle modrých limitovaných stodvacítek, které dovyrobil letos na jaře. Dohromady to bylo odhadem ke třem stovkám modelů. Prodej tří limitovaných edicí škodovek s označením Občanské fórum OF nebo Veřejnosť proti násiliu VPN tak ze strany Abrexu oficiálně skončil.

„Škodu 105 L – Občanské fórum k 30. výročí 17. listopadu 1989“ ve velikosti 1:43 doplňuje certifikát s pořadovým číslem v limitované edici 300 kusů.
„Limitované“ drama ještě nekončí

Zatímco „listopadové škodovky“ odcházejí ze skladu Abrexu a zůstanou už napořád v rukou sběratelů a bohužel i překupníků, jako definitivně poslední „listopadová limitka“ se ještě chystá poslední várka modelů „Tatra 603 – Havel na hrad“ k 30. výročí 17. listopadu. Podle obchodního ředitele Abrexu Roberta Švece by se poslední limitované šestsettrojky měly dostat na trh do konce května. Abrex tak trochu s odřenýma ušima plní svůj slib ze setkání se sběrateli v Muzeu autíček v Přísece v listopadu 2019, že velkou sérii limitovaných modelů k historickému výročí 17. listopadu dokončí do letošního jara. Zpoždění ve výrobě způsobuje velká poptávka po dalších modelech Abrex a současná logistická omezení a výpadky pracovníků při opatřeních proti šíření koronaviru.

Na podstavci modelu je kartonové pozadí, resp. podložka, se symbolikou 30. výročí Sametové revoluce.
Důstojná série

Model „Škoda 105 L – Občanské fórum, 30. výročí 17. listopadu 1989“ zapadá do konceptu „kvalitních modelů s historickou přidanou hodnotou“. Potisky stopětky jsou provedené ve vysoké kvalitě tampo printem jako u limitovaných stodvacítek OF a VPN. Model má speciální balení a je doplněný certifikátem, který garantuje jeho limitovanou edici tří set vyrobených exemplářů. A pokud jde o onu vyšší hodnotu, není to jen řadový „píár“ model s logem nějaké firmy nebo akce, ale je to artefakt, který s sebou nese poselství o listopadové revoluci a vítězství nad totalitním komunistickým režimem v naší zemi.

Související:
Abrex představil sérii limitovaných modelů 1:43 ke 30. výročí Sametové revoluce

S limitovanou zlatohnědou stopětkou uvolnil Abrex do prodeje i poslední exempláře světlemodré stodvacítky Občanské fórum k 30. výročí 17. listopadu 1989.

Zlatohnědá limitovaná stopětka se prodávala stejně jako předchozí limitované stodvacítky na webu Abrexu. Se zpožděním se může objevit v e-shopech oficiálních prodejců Abrexu, včetně Model DEPO. Důvodem této nové praxe je především koronavirová krize a následné zrušení všech akcí, na kterých Abrex v minulých letech prodával své limitované modely. Pro vedení Abrexu se tak nečekaně vytvořily nové „laboratorní podmínky“, ve kterých si ověřuje, jaké jsou nejlepší způsoby férového prodeje exkluzivních limitovaných modelů sběratelům. Je ale zřejmé, že se překupníci rychle přizpůsobují jakékoliv situaci a modely jako obvykle „loví“ všude možně pro pozdější spekulace.

Sledujte novinky a recenze kovových modelů na Facebooku Model DEPO.

Model „Škoda 105 L – Občanské fórum, 30. výročí 17. listopadu 1989“ je genderově vyvážený. Polovinu z 300 modelů doplňuje figurka ženy a polovinu figurka muže s vlajkou. Výběr při prodeji je náhodný.

O přístupu každého jednotlivého prodejce se nejlépe přesvědčíte při srovnání s prodejní cenou Abrexu. Ta je u zlatohnědé limitky stejně symbolická jako u předchozích limitovaných škodovek k výročí 17. 11. – 1711 Kč. Abrex tuto cenu dodržel, přestože se všechny várky limitovaných modelů vyprodaly v řádu hodin nebo spíš desítek minut. Model tatrovky „Havel na Hrad“ Abrex prodává za symbolických 1989 Kč. Skutečnou tržní cenu limitovaných modelů ale nakonec jako obvykle ukážou překupníci.

Škoda 105 L v zlatohnědé barvě je jedinou stopětkou vydanou k 30. výročí 17. listopadu 1989. Doplňují ji dvě stodvacítky v zelené a světlemodré barvě a černá šestsettrojka. Každý z těchto čtyř modelů balených ve speciálních malých dioramatech vydal Abrex v limitované edici 300 kusů.
Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.