Předtiskové makety krabiček Matchbox Yesteryear

To, co dělá svět autíček Matchbox dodnes tak okouzlujícím a podmanivým, nejsou jen modely samotné, ale i na první pohled od jiných výrobců snadno rozpoznatelné překrásné krabičky, které, byť třeba i padesát let staré, upoutají pozornost a lákají ke koupi.

S jednoduchou, jemnou a osobitou grafikou hráli důležitou roli při vzniku fenoménu nejen série Models of Yesteryear a jsou neoddělitelnou sočástí každé sbírky.

Ale jejich cesta, od obrazových ilustrací výtvarníků Rona Jobsona či Dereka Arthura Stowea, až po vytištěnou papírovou krabičku v distribuční síti, byla mnohem delší, než dnes.

Ukázky maket bočních chlopní krabiček typu E.

Bez počítačů a grafických programů pečlivou ruční prací musely nejdříve vzniknout makety, které sloužily k tradiční klasické předtiskové, dnes již nepoužívané, přípravě ofsetového tisku – filmových negativů ke zpracování tiskové formy vysvicováním.

Makety bočních chlopní krabiček typu E (vyobrazení Y-3B Benz ve své prvotní ruční formě).
Tisková neúplná předloha celé krabičky typu E pro Y-4C Opel.
Rozpracovaná maketa krabičky typu E pro Y-12B Thomas.
Tisková neúplná předloha krabičky typu G pro Y-16B Mercedes.

Díky původní technologii zpracování podkladů pro tisk se nám tak dochovaly tyto vzácné artefakty, doplňující mozaiku historie výroby yesteryearů… 

Na závěr ukázka chybového tisku bez černé a červené barvy krabičky D3…

Titulní foto: makety předních stran krabiček typu Ed a E.

Pavel Lagner

Následujte nás:

Pavel Lagner

Kurátor výstav umění a herec. Spoluautor publikace Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 a autor publikace SOUHRNNÝ PŘEHLED MATCHBOX MODELS OF YESTERYEAR 1956–2006. Odborník na varianty modelů Yesteryear a jejich boxů a na pokovené matchboxy.