Nový model Abrex 1:43 Praga V3S „Fekální vůz“ – Hasiči vychází ze skutečného hasičského vozu

Nová červená verze modelu Praga V3S ve velikosti 1:43 vyvolala dohody o tom, jestli fekální vůz s označeními HASIČI může existovat a k čemu by ho hasiči používali. Informace o takovém automobilu jsme zjišťovali v Kostelním Hlavně, odkud Abrex získal podklady k výrobě tohoto modelu.

Rekostruovaná Praga V3S je už vzhledem ke svému věku na veteránských registračních značkách, ale plně slouží hasičskému sboru. Na bocích kabiny hrdě nese erb Kostelního Hlavna. © Obrázek je publikovaný se svolením obce Kostelní Hlavno

Nové červené provedení vétřiesky od Abrexu je působivé a nápis HASIČI jednoznačný, ale sběratele mate to, že na modelu není další označení konkrétní požární jednotky. To už nechal Abrex na modelářích, aby si mohli vyrobit více verzí, protože technologie tampo print neumožňuje odstranění potisku bez poškození podkladového laku. Jenomže tím vyvolal u mnoha sběratelů pochybnosti o tom, jestli takový „fekální“ vůz v hasičském provedení skutečně existuje, protože něco takového není běžně k vidění.

Hlavní důvod pochybností nejspíš spočívá v tom, že Abrex označuje červený model jako „Fekální vůz… Hasiči“.  Správné označení by mělo znít „Cisterna… Hasiči“. Sbor dobrovolných hasičů v Kostelním Hlavně totiž pragovku neužívá jako fekální vůz, ale přestavěl ho na hasičskou cisternu.

Sbor dobrovolných hasičů Kostelní Hlavno spolupracuje se kolegy ze Sudova Hlavna. © Obrázek je publikovaný se svolením obce Kostelní Hlavno

Starosta místního sboru SDH Kostelní Hlavno Milan Pavlíček nám potvrdil, že obec získala tuto Pragu V3S bezúplatně od Ministerstva obrany ČR v roce 2009, ještě v provedení jako fekální vůz. Pragovka předtím sloužila v Armádě ČR a byla proto zbarvená v klasické vojenské zelené barvě.

Ještě v roce 2009 přistoupila obec Kostelní Hlavno k podstatné rekonstrukci vozu. Místní hasiči a jejich pomocníci pracovali na své „nové“ pragovce několik měsíců. Celkovou opravou prošly motorové a další části pragovky. Na nástavbě hasiči vyměnili vnitřní čerpadlo pro čerpání fekálií za nový sací a stříkací agregát pro hasičské účely. Celé vůz na závěr přestříkali do jasně červené barvy a opatřili označením HASIČI, nápisy s názvem sboru a logem obce Kostelní Hlavno.

Hasičská cisterna Kostelního Hlavna není osazená výstražným majákem; na akci ji zpravidla doprovází další vůz. © Obrázek je publikovaný se svolením obce Kostelní Hlavno

Do celkové opravy a rekonstrukce Pragy V3S fekální vůz na hasičskou stříkačku investovala obec mimo práce hasičů a jejich pomocníků 93 628,50 Kč. Hasičský vůz je ve stálé pohotovosti, ale hasiči s ním také pomáhají obci v nouzových situacích. V období letního sucha pomáhají se zaléváním ohrožených stromů a keřů v obci nebo naopak s likvidací škod po přívalových deštích.

Model hasičské cisterny od Abrexu ve velikosti 1:43 tak představuje sympatický příklad, jak u nás malé komunity stále využívají dnes už historický vůz Praga V3S v každodenním životě.

Tuto vétřiesku a další modely Abrex si můžete koupit nebo objednat na našem webu Diecast.cz.

Model Abrex 1:43 „2009 Praga V3S, Cisterna – Hasiči“ Abrexu je krásně provedený, postrádá
ale označení konkrétní hasičské jednotky.
Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.