Osmnáctina bez kompromisů – test nového modelu „Škoda Fabia III R5 – Abrex 1:18“

V Model DEPO jsme získali možnost vyzkoušet si před oficiální premiérou dlouho očekávanou novinku Abrexu, prodejní verzi soutěžního vozu Škoda Fabia III R5 ve velikosti 1:18. A zážitek z erpětky je výborný – po delší době je to model českého auta, který má všechno, co má správná osmnáctina mít. Je to model, který se nemusíte bát vzít pořádně do ruky, model na kterém a ve kterém si prohlédněte vše jak ve skutečném autě a který bude za relativně přijatelnou cenu, aspoň ve srovnání s konkurencí.

Model „Škoda Fabia III R5 – Abrex 1:18“ si můžete koupit v e-Shopu Model DEPO.

Model „Škoda Fabia III R5 – Abrex 1:18“ je v základním bílém provedení. Mezi paprsky předních kol prosvítají červeně zbarvené třmeny kotoučových brzd.
Proč Fabia III R5

Erpětka se už stala spolu se Škodou 130 RS legendou škodováckých soutěžních vozů. Ve své třídě několik let kralovala evropským rally a díky současným ekonomickým možnostem Škody Auto a jeho Motorsportu posbírala víc věnců než legendární stotřicítka. Abrex vyvíjel osmnáctkový model tohoto auta dlouho. Konkurence v podobě IXO byla rychlejší, ale Abrex sveřepě podnikl náročnější a samozřejmě nákladnější a delší vývoj, aby byl dokonalejší. A výsledek – zatímco IXO je svým způsobem „zvětšená třiačtyřicítka“ bez funkčních komponentů, Abrex udělal na své erpětce vše, co má model 1:18 mít.

Sledujte novinky a recenze o kovových modelech na Facebooku Model DEPO.

Detailnost zpracování

Z důkladného prozkoumání modelu vychází, že úroveň zpracování je dobrá až výborná, odpovídá zhruba modelu předchozího soutěžního vozu „Škoda Fabia II FL S2000“ Abrex 1:18. K tomuto modelu se mimochodem nová erpětka 1:18 výborně hodí. Některé detaily jsou na tomto modelu snad ještě dokonalejší. Asi nejvíc nás zaujala funkční posuvná okénka na bočních sklech předních dveří. Je to už ale opravdu filigránský detail, při posouvání tak miniaturního okénka si musíte už dávat pozor. Když jsme za něj vzali humpolácky, vypadlo, ale dá se snadno nasunout nazpátek.

Model „Škoda Fabia III R5 – Abrex 1:18“ v základním bílém provedení.

To hlavní jsou otvírací dveře a kapoty. Vše drží na modelu pevněji, když s modelem doslova pohazujete, nic se neotevře. Cenou za to je samozřejmě to, že si při otvírání dveří a kapot musíte „rýpnout“ do spár pevným nehtem. Ale lak modelu Abrexu je kvalitní nejen opravdu dokonalou povrchovou úpravou, ale ustojí i takové otvírání komponentů. Závěsy jsou pevné, snesly také i dost razantní otvírání. Rejd zatáčení kol je poměrně malý, ale to se u těsných kol nízkého soutěžáku dá u modelu 1:18 předpokládat. Jediné, co bychom na našem testovaném vzorku vytkli, byla trochu těsnost zavírání zadních dveří.

Na rozbité polní, lesní a skalní cesty rychlostních zkoušek je podvozek Škody Fabia III R5 skoro jak pancéřovaný. Model Abrexu věrně kopíruje tvary všech komponentů. Kola mají autentické nápravy a tlumiče, jen odpružení zadních kol je z výrobních důvodů modelu vedené bez pohybu ramen.

Na modelu erpětky je řada sympatických detailů, třeba dokonale provedené kotoučové brzdy s červenými třmeny, hasící přístroj, opravdu „látkové“ bezpečnostní pásy a spousta dalších vychytávek. Postrádali jsme jen vybarvení některých detailů motoru a přístrojovky, ale to už by asi model posunulo do jiné cenové kategorie.

Model „Škoda Fabia III R5“ je balený do dostatečně ochranné polystyrenové vložky s kartonovým přebalem. Je ekologicky kompaktní, na model 1:18 je relativně menší, ale to je podle nás výhodou. Takový model je chloubou ve vitríně a je účelné, když uskladněný obal zabere co nejméně místa.

Cena

Podle zatím neoficiálních informací Abrex zvažuje cenu 2995 Kč za nový model „Škoda Fabia III R5“ ve velikosti 1:18. Není to málo, ale za takto provedený model českého auta chce Abrex znatelně méně než konkurence. Taková cena je překvapující i proto, že vývoj a výroba tak náročného modelu musely stát velké náklady. Investice do modelů českých a československých aut ve velikosti 1:18 je přitom o to náročnější, že český „desetimilionový“ trh je ve srovnání s německým, italským nebo americkým násobně menší, takže se výrobci obtížněji kryjí náklady z počtu prodaných kusů. Z pohledu sběratele to ale samozřejmě oceňujeme.

Otvírací mechanismy dveří a kapot modelu „Škoda Fabia III R5 – Abrex 1:18“ jsou pevné a modelově „únosně“ rušivé.
Výsledek testu modelu

Hlavní přednosti
1. celkový dojem z modelu
2. jediný „otvírací“ model tohoto typu vozu ve velikosti 1:18
3. poctivě kovová karoserie
4. věrné provedení, které více než odpovídá této kategorii modelů českých aut v měřítku 1:18
5. otvírací přední kapota a vymodelovaný motor
6. otvírací dveře, víko kufru a plnohodnotný interier
7. zatáčecí přední kola
8. sympatické detaily jako otvírací posuvné okénko v předních dveřích odpružení zadní nápravy, bezpečnostní pásy, hasící přístroj apod.
9. kvalitní dílenské zpracování
10. nižší cena než u modelů „erpětky“ jiných výrobců v měřítku 1:18

Mohlo by být lepší
1. „rejd“ předních kol
2. doléhání zadních dveří u blatníku
3. nebarvené některé detaily motoru a přístrojovky

Otvírací mechanismy dveří a kapot modelu „Škoda Fabia III R5 – Abrex 1:18“ jsou pevné a modelově „únosně“ rušivé.
Kde a kdy

Abrex plánuje premiéru modelu „Škoda Fabia III R5“ ve velikosti 1:18 na úterý 14. července 2020. K dostání bude na webu Abrexu, v e-Shopu Model DEPO a hned po oficiálním uvedení v úterý dopoledne si budete moct prohlédnout model v naší provozovně Model DEPO v Praze 8 u Palmovky a Libeňského zámku. Model dotanou také další autorizovaní prodejci Abrexu. Edice není limitovaná, ale podle našich informací je modelů vyrobených méně než předchozích osmnáctin Abrexu. Model „Škoda Fabia III R5“ v měřítku 1:18 si můžete už teď předobjednat na info@modeldepo.cz.

Zvláště s otevřenými dveřmi a kapotami je model „Škoda Fabia III R5 – Abrex 1:18“ pastvou pro oči.

Všechny modely Abrex a Czech Auto Legends dostanete v našem e-Shopu Model DEPO. Poskytujeme osobní a odborný přístup a možnost individuálních objednávek.

Následujte nás:

Alexandr Pícha

Editor studia Model DEPO, Miramis, s.r.o. Autor publikací Velká kniha o modelech MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s L. Mikšem) a Collector's Guide to MATCHBOX Models of Yesteryear 1956–1972 (s P. Lagnerem). Studio Model DEPO připravilo také oficiální katalog Abrex 2018/2019, propagační materiály pro FoxToys, grafiku pro Czech Auto Legends a další .materiály pro výrobce kovových modelů.